16 березня 2025 року fmedicine@pdmu.edu.ua tel:+38 050 983-21-32

Бабаніна Марина Юріївна

к.м.н, доцент, завідувач кафедри
відповідальна за дотримання академічної доброчесності

Дотримання правил та принципів академічної доброчесності на кафедрі сімейної медицини і терапії

Дотримання правил та принципів академічної доброчесності науково-педагогічними працівниками та здобувачами освіти, надважливо в умовах сьогодення. Завдяки освіті відбувається всебічний розвиток особистості, а кожен мешканець України має право на освіту, відповідно статті 53 Конституції України. При здобутті освіти, українське суспільство керується законом України «Про освіту». Серед акцентів даного закону, одним із головних питань є академічна доброчесність, яка розглядається в статті 42 даного документу. Учасники освітнього процесу повинні дотримуватися етичних принципів та правил, які визначені статтею, для повноцінного забезпечення довіри до результатів наукових досягнень та навчання.

Серед базових питань виконання закону про академічну доброчесність науково-педагогічними працівниками в роботі передбачено дотримання норм авторського права і суміжних прав; при використанні ідей, розробок, відомостей обов’язкове посилання на джерела інформації; об’єктивне оцінювання результатів навчання здобувачів освіти та контроль за дотриманням академічної доброчесності; відповідно проведених результатів досліджень, у власній педагогічній діяльності надання достовірної інформації. Серед порушень академічної доброчесності визначають: академічний плагіат, самоплагіат, хабарництво, фабрикація, фальсифікація, списування, необ’єктивне оцінювання, обман. При недотриманні Закону України «Про освіту» із виявленням порушень академічної доброчесності особа може бути притягнута до відповідальності, відповідно підстав, представлених законом. Дотримання правил академічної доброчесності у роботі важливо для роботи як співробітників кафедри, так і лікарям-інтернам та лікарям-слухачам, які ознайомлені з правилами та нормами академічної доброчесності Полтавського державного медичного універсітету. 


02 вересня 2024 року, доц. Кир’ян О.А. доповіла про необхідність виконання принципів та правил поведінки всіма учасниками освітнього процесу, що базуються на дотриманні академічної доброчесності. Найбільшу увагу приділено знанням етичних правил та законів, які складають основу академічної доброчесності. Документами, які визначають затверджену політику забезпечення якості вищої освіти та дотримання учасниками освітнього процесу академічної доброчесності вважаються статут Полтавського державного медичного університету, затверджений Наказом МОЗ України №164, від 2 листопада 2021 року, Закон України «Про освіту» стаття 42, методичні рекомендації МОН України для закладів вищої освіти з підтримки принципів академічної доброчесності, кодекс та положення про академічну доброчесність здобувачів освіти та співробітників ПДМУ №330 від 20 травня  2021 року. Відповідно статуту ПДМУ (2021р), співробітники кафедри та всі здобувачі освіти повинні неухильно дотримуватися правил академічної доброчесності, вживати заходів, щодо попередження академічного плагіату у наукових роботах та дотримуватися вимог антикорупційного законодавства. Дотримання правил академічної доброчесності у роботі важливо для роботи як співробітників кафедри, так і лікарям-інтернам та лікарям-слухачам, які ознайомлені з правилами та нормами академічної доброчесності Полтавського державного медичного універсітету.


22.03.2024р. на кафедрі сімейної медицини і терапії проведено захід, присвячений академічній доброчесності. Доцент Кир’ян О.А. доповіла про вимоги закону України «Про освіту», статті 42 від 05.09.2017р., щодо етичних принципів та правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових досягнень. Було чітко окреслено дії, або бездіяльність, які за даним Законом визнанні порушенням академічної доброчесності. Також особлива увага приділялась необхідності дотримання кодексу та положення академічної доброчесності Полтавського державного медичного університету, затверджених 20 травня 2021р. Дотримання правил академічної доброчесності у роботі важливо для роботи як співробітників кафедри, так і лікарям-інтернам та лікарям-слухачам, які ознайомлені з правилами та нормами академічної доброчесності Полтавського державного медичного універсітету.


04 cічня 2023 р., на засіданні кафедри сімейної медицини і терапії розглянуто питання академічної доброчесності. На сьогоднішній день кожен повинен дотримуватися норм академічної доброчесності, що базується на низці законів та етичних правил. Знання даних законів є обов’язковою необхідністю для кожного учасника освітнього процесу. Базовими документами є кодекс академічної доброчесності та положення про академічну доброчесність здобувачів освіти та співробітників ПДМУ №330 від 20 травня 2021 р., а також кодекс академічної доброчесності національного агентства із забезпечення якості вищої освіти №2 від 25 лютого 2019 р., який враховує вимоги Законів України «Про освіту» стаття 42, «Про вищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про авторське право і суміжні права», нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, чинних наказів і рекомендацій Міністерства освіти і науки України та іншої загальнодержавної нормативної бази.  

Основними принципами та фундаментальними цінностями академічної доброчесності та етики академічних взаємовідносин є: доброчесність, правдивість, прозорість, законність, повага, довіра, послідовне відстоювання гідної поведінки та ідей поширення принципів академічної доброчесності в несприятливих умовах стороннього тиску, самовдосконалення та вдосконалення, справедливість, відповідальність, сумлінність, професіоналізм. Дотримання правил академічної доброчесності у роботі важливо для роботи як співробітників кафедри, так і лікарям-інтернам та лікарям-слухачам, які ознайомлені з правилами та нормами академічної доброчесності Полтавського державного медичного універсітету.